Ako získať dva štátne príspevky pre mladých. Je to vôbec možné?

Hypotekárny úver pre mladých a využitie štátneho príspevku sú v dnešnej dobe, keď úrokové sadzby dosahujú svoje historické minimum, veľmi výhodný a lacný spôsob zaobstarania si vlastného bývania. Samozrejme pokiaľ človek spĺňa podmienky na jeho získanie. Čo však v prípade, ak nárok na získanie štátneho príspevku spĺňajú obaja žiadatelia?


Jedného dňa sa mi na základe referencie ozvali dvaja klienti – partneri, že majú vybratú nehnuteľnosť, byt v Bratislave, a potrebovali by vyriešiť najvýhodnejšie financovanie na jeho kúpu. Cena kupovaného bytu bola 150 000 €. Výška úveru, ktorý potrebovali bola 100 000 €. Zvyšnú časť vo výške 50 000 € vedeli klienti pokryť z vlastných zdrojov.

Po sumarizácii vstupných údajov sme zistili, že nárok na hypotéku pre mladých spĺňajú obaja. Naskytla sa otázka, či by mohli na jednu nehnuteľnosť získať aj dva štátne príspevky? Každý „ten svoj“.


Štandardne banky umožňujú získať štátny príspevok len jedenkrát na jednu nehnuteľnosť. Po dôkladnom prieskume situácie na trhu v jednotlivých bankách som zistila, že možnosť získať dva štátne príspevky pre mojich klientov ponúka VÚB banka. Podali sme dve žiadosti o úver vo výške 50 000 €, pre každého samostatne, s tým že v oboch prípadoch sme ako zábezpeku použili ten istý kupovaný byt. Výsledok schvaľovania bol pozitívny. Takto moji klienti získali dvojnásobnú úsporu v podobe dvakrát získaného štátneho príspevku pre mladých, ktorého výška je cca 70 €/mesačne. Počas piatich rokov, kedy je štátny príspevok poskytovaný, získajú navyše nie 4 200 €, ale dvojnásobok, čiže 8 400 €.


Na záver jedno odporúčanie. Vždy sa pri výbere hypotekárneho úveru poraďte s nezávislým odborníkom, ktorý Vám vie zanalyzovať Vašu situáciu. Aj pri zdanlivo neriešiteľných situáciách je vždy možnosť nájsť riešenie, ktoré klienta poteší a vykúzli úsmev na tvári aj v podobe ušetrených peniažkov :).

Featured Posts
Recent Posts
Search By Tags
Connect
  • Google+ Long Shadow
  • Facebook Long Shadow
  • LinkedIn Long Shadow
  • Twitter Long Shadow